پیانیست

یک قصه بیش نیست غم عشق و این عجب/ کز هر زبان که می شنوم نامکرر است
دوشنبه 16 آبان‌ماه سال 1390

هدف از آفرینش

قدیم‌ها مادرم اجازه نمی‌داد در مدرسه، اتوبوس، خیابان یا هر جمع دیگری چیزی بخوریم. می‌گفت شاید کسی دلش بخواهد و ما گناه کنیم. اگر هم خیلی اصرار می‌کردیم، فیلم را به ژانر وحشت می‌برد و می‌گفت: همین غذایی که ما جلوی دیگران می‌خوریم، در روز قیامت توی شکممان مار می‌شود. البته نه با لحن خیلی جدی که ما بترسیم و بلرزیم. ما به این حرف می‌خندیدیم. ولی متوجه اهمیت مطلب می‌شدیم. 

حالا با این همه ماشین مدل بالا و ولخرجی‌های عزیزان هم‌وطن ما دلمان آب نمی‌شود؟ یک زمانی یک نفر به جامعه‌ی بدون طبقه معتقد بود و آخرش هم نتوانست کاری از پیش ببرد و باعث شد کشوری به بدبختی و فقر کشیده شود. در جامعه باید بدبختی باشد تا مردم قدر خوشبختی را بدانند. ولی اگر این «بدبخت»ی که برای قدر دانستن دیگران انتخاب می‌شود، ما باشیم چه؟

- مامان! مگه خدا همه چی رو نیافریده؟

- چرا عزیزم. همه چی رو.

- پس چرا بوی بد تو دنیا وجود داره؟ مگه خدا بدی‌ها رو آفریده؟

-...

کم مانده مثل خر در گل بمانم. ولی خودم را جمع و جور می‌کنم و می‌گویم: نظرات زیادی در این زمینه وجود  دارد. زرتشتی‌ها می‌گویند خدا فقط خوبی را آفرید. ولی بعدش اهریمن آمد و بدی‌ها را به وجود آورد و دنیا را پر از بدی کرد.

- خوب خدا چرا اهریمن رو آفرید؟

- برای این‌که ما قدر خوبی رو بدونیم.

- خوب آخه اذیت می‌شیم.

- اگر همه چیز خوب و خوش باشه که دنیا خیلی بی‌مزه می‌شه.

**

چند روز بعد سرمامی‌خورد: اصلا خدا چرا مریضی رو آفرید؟

- خدا نیافرید. انسان دنیا رو پر از میکروب و ویروس کرده با این کارای بدش.

- خوب خدا چرا میکروب رو آفرید؟

- برای این‌که انسان فکر کنه و علم و دانشش رو به کار ببره و بتونه از علم و دانشش برای بهتر شدن زندگیش استفاده کنه. وگرنه دنیا پر از آدمای خنگ می‌شد که هیچ کاری بلد نبودند.

... هنوز هم راه به جایی نبرده‌ایم. پس سرطان چیست که دارد معده‌ی دختر 27 ساله‌ی همسایه‌مان را می‌تراشد و باعث می‌شود دائم خون بالا بیاورد؟

می‌ترسم با این جواب‌های مشعشعی که به باران می‌دهم، قشنگ برایش یقین حاصل شود که ما خوکچه‌ی هندی هستیم و برای آزمایشات پزشکی و هسته‌ای و دارویی و غیره آفریده شده‌ایم.

این جالب است. البته قدیمی شده. ولی بی‌مزه نشده. کار ماندگار همین است دیگر.